גליונות

גליונות דברים

סוגיות חינוך וחברה בחברה החרדית - מרץ 2024

שבר ותמורה - אוקטובר 2023

מוסף לענייני חינוך - פברואר 2023

אי וודאות - אוקטובר 2022

תיגר וציות - דצמבר 2021

על הזיכרון וחבליו - אוקטובר 2020

כבוד - אוקטובר 2019

עומס - נובמבר 2018

סולידריות ואחרים - נובמבר 2017

בריאות וחולי - ינואר 2017

גוף - נובמבר 2015

אחריות - נובמבר 2014

אחרים - אוקטובר 2013

שפה - אוקטובר 2012

זמן - נובמבר 2011

מקום - אוקטובר 2010

איפה הגבול? - נובמבר 2009

אי וודאות - אוקטובר 2008

כללי

תפריט
ראשי
מאמרים

תרומת הלימודים במסגרת תכניות ה- M.Ed. במכללת אורנים להתפתחותם – עטרה שריקי ומרי תותרי

יום חמישי, 15 בנובמבר, 2012

בשנת תשע"ב פעלו במכללת אורנים שבע תכניות שונות לתואר השני (שש תכניות M.Ed: הוראה רב- תחומית במדעי הרוח ; הוראת שפות בהתמחויות אנגלית, עברית וערבית ; ניהול וארגון מערכות חינוך ; ייעוץ חינוכי ; חינוך והוראה לתלמידים בהדרה ; הוראת המדעים בבית הספר העל-יסודי ; וכן תכנית M.Teach – מוסמך בהוראה). בכל שש התכניות ל- .M.Ed קיים לפחות מחזור אחד של מוסמכים ו/או מסיימי חובות שמיעה (שטרם הגישו את עבודת הגמר היישומית).
מטרת-העל של כל אחת מתכניות ה- M.Ed. היא לתת מענה אקדמי ומקצועי לסוגיות חינוכיות וחברתיות המעסיקות את מערכת החינוך. מטרת המחקר הייתה לבחון ולהעריך את תרומת הלימודים במסגרת תכניות ה- .M.Ed להתפתחותם המקצועית של המוסמכים/מסיימי החובות. בניתוח ממצאי המחקר נעשתה הבחנה בין תרומת הלימודים לאוכלוסיות השונות, לפי ותק, מגזר ותכנית. ההבחנה לפי ותק נעשתה בהתאם לתפיסה לפיה מורים מתפתחים במהלך חייהם המקצועיים, ולכן בכל שלב מאפיינים אותם התנהגות שונה וצרכים שונים. המוסמכים/מסיימי החובות חולקו לקבוצות לפי ותק בהתאם למודל של הוברמן המתאר את מעגלי ההתפתחות של המורים (Huberman, 1995).
ההבחנה לפי מגזר נעשתה בשל בעובדה שבני מיעוטים רואים בהשכלה כלי העצמה מרכזי שבאמצעותו יש ביכולתם להגדיל את טווח ההזדמנויות הפתוחות בפניהם לצורך שיפור מצבם הכלכלי, החינוכי והפוליטי. בנוסף, נבחנה תרומת הלימודים בתכנית כפי שהיא נתפסת אצל מנהלי בתי ספר שבמסגרתם מלמדים מוסמכי התכניות, שכן למנהלים יש תפקיד חשוב בפיתוח המקצועי של המורים המלמדים בבית ספרם ובהגברת המוטיבציה שלהם ללמוד.

צרו קשר עם מערכת דברים

דברו איתנו

צרו קשר וננחזור אליכם בהקדם.
ניתן גם לשלוח אלינו פנייה למייל: dvarim@oranim.ac.il

מה אתם רוצים לקרוא?