גליונות

גליונות דברים

סוגיות חינוך וחברה בחברה החרדית - מרץ 2024

שבר ותמורה - אוקטובר 2023

מוסף לענייני חינוך - פברואר 2023

אי וודאות - אוקטובר 2022

תיגר וציות - דצמבר 2021

על הזיכרון וחבליו - אוקטובר 2020

כבוד - אוקטובר 2019

עומס - נובמבר 2018

סולידריות ואחרים - נובמבר 2017

בריאות וחולי - ינואר 2017

גוף - נובמבר 2015

אחריות - נובמבר 2014

אחרים - אוקטובר 2013

שפה - אוקטובר 2012

זמן - נובמבר 2011

מקום - אוקטובר 2010

איפה הגבול? - נובמבר 2009

אי וודאות - אוקטובר 2008

כללי

תפריט
ראשי
סקירות וביקורות ספרים

כל העולם גן; על ספרו של פרופ' דן אוריין: "תיאטרון בחברה" – ד"ר ישראל המאירי

יום ראשון, 15 בנובמבר, 2009

פתיחתו של "תיאטרון בחברה", ספרו המרתק של דן אוריין, יוצאת דופן מן המקובל בחיבורים תיאורטיים, והיא ייחודית, דומני, גם ביחס לפרסומיו הקודמים של אוריין עצמו: הספר נפתח בווידוי אישי.
דן אוריין מספר, כי למרות התנגדותו, מונה למזכיר קיבוצו בתקופה קשה של תהפוכות ושינויים. הוטל עליו אפוא לתפקד תוך משבר ההפרטה בתנועה הקיבוצית (שמסיבות שונות חזר לאחרונה לכותרות). בעיצומה של החוויה המרה והמתסכלת של התמודדות עם בעיותיה של חברה אליטיסטית שוקעת שנגזר עליה להיפרד מנכסיה, צפה אוריין בביצוע "גן הדובדבנים" מאת אנטון צ'כוב (ב'הבימה', בבימויו של עמרי ניצן), העוסק, כידוע, במשפחה רוסית אריסטוקרטית שוקעת שנגזר עליה להיפרד מאחוזת גן הדובדבנים המופלאה שלה. "הרגשתי שותף למשבר השינוי שעובר על דמויותיו של צ'כוב שאחוזתן נמכרת" מספר אוריין. הוא מפרט את האנלוגיה בין משבר הקיבוץ לבין הדמויות המרכזיות המייצגות התייחסויות שונות למשבר וממקם אף את עצמו בעלילה הצ'כובית: "ואפילו אני הייתי על הבמה – טרופימוב, סטודנט נצחי וספקן" (עמ' 9).
אם מותר גם לי להוסיף כאן משהו אישי: תוך הקריאה בספרו של אוריין, שהיתי בלונדון וצפיתי בהפקה חדשה של "גן הדובדבנים" (קיץ 2009), הפקתו של במאי הקולנוע והתיאטרון סם מנדס. העיצוב היה כלל-אירופאי, כמעט מופשט. את תמונת המסיבה, שבשיאה מכריז לופחין, הצמית לשעבר, כי הוא זה שקנה את גן הדובדבנים, עיצב הבמאי כנשף מסכות דקדנטי בשחור-אדום, שכמו הכריז על התפרקות כללית מנכסים… ואולי זו רק התרשמותו של ישראלי לאחר זוועות מלחמת עזה ושיבת שלטון נתניהו?

צרו קשר עם מערכת דברים

דברו איתנו

צרו קשר וננחזור אליכם בהקדם.
ניתן גם לשלוח אלינו פנייה למייל: dvarim@oranim.ac.il

מה אתם רוצים לקרוא?